محدوده پرترافیک سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری ایران معرفی شد.

مطابق آمار اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی 9ماه منتهی به آذر امسال، 52 طرح با سرمایه خارجی بالغ‌بر 9/ 4 میلیارد دلار در هیات سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است. فهرست طرح‌های مصوب نشان می‌دهد که برخی ازکشورهای همسایه به همراه چین و آلمان متقاضیان اول سرمایه‌گذاری در ایران هستند. ازسوی دیگر، فرصت‌های عمده سرمایه‌گذاری نیز به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی، مرکزی و آذربایجان غربی متمرکز است. وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای جذب هر چه بیشتر سرمایه خارجی از برنامه راهبردی رونمایی کرده که مطابق با آن در وهله اول سرمایه‌گذاران ملزم به صادرات 30 درصدی کالاهایی شده‌اند که در ایران تولید می‌شود. از سوی دیگر، تولید کالای رقابتی یکی دیگر از شروط این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود و براساس سومین شرط نیز شرکت‌های خارجی مکلف شده‌اند تا بخشی از سرمایه خود را در بخش تحقیقات و توسعه در ایران با هدف انتقال تکنولوژی و دانش فنی صرف کنند. پایبندی به این شروط به سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را می‌دهد تا از مزایای قانون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بهره‌مند ‌شوند و طبق این قانون با سرمایه‌گذار خارجی مثل سرمایه‌گذار ایرانی برخورد می‌شود.

 

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از مجموع طرح‌های مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی سهم سومین فصل سال 95 از مجموع طرح‌های مصوب برابر با 29 طرح بوده که در مقایسه با فصل اول و دوم سال جاری می‌توان گفت این فصل بیشترین طرح مصوب را به خود اختصاص داده است. از 29 طرح مصوب در فصل پاییز، 12 طرح در مهر ماه، 7 طرح در آبان ماه و 10 طرح نیز در آذر ماه سال جاری به تصویب رسیده، بنابراین در مهر ماه بیشترین جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته استسرمایه‌گذاری خارجی را می‌توان یکی از اصول اصلی در روابط اقتصاد بین‌الملل دانست. عاملی که در دوران تحریم ایران از آن محروم بود و حال با لغو تحریم‌های بین‌المللی شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور فراهم شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای جذب هرچه بیشتر سرمایه خارجی اقدام به تدوین برنامه راهبردی برای جذب هرچه بیشتر سرمایه خارجی کرده است.

 

17 کشور متقاضی سرمایه‌گذاری

آمار اعلام شده حکایت از آن دارد که در سه فصل بهار تا پاییز سال جاری از 52 طرح مصوب از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی کشورهای آسیایی مقام های اول و دوم را به خود اختصاص داده اند.در میان کشورهای اروپایی هم، آلمان با 5 قرارداد مستقل و یک قرارداد مشترک با ایتالیا ، در جایگاه سوم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران قرار دارد. آمارهای اعلام‌شده همچنین بیانگر سرمایه‌گذاری امارات ‌متحده در 5 طرح صنعتی،معدنی و تجاری در ایران است و فرانسه نیز در این مدت موفق به عقد سه قرار داد در داخل کشور شده است. از سوی دیگر براساس آمار اعلام‌شده جمهوری آذربایجان و عراق، هر کدام با  با سه قرارداد در جایگاه های بعدی قرار دارند. انگلستان نیز در این مدت در مجموع موفق به عقد دو قرارداد با شرکت‌های داخلی شده‌ و کانادا، کویت، اتریش، اسپانیا، گرجستان، روسیه، مالزی، هلند و اوکراین نیز در مدت زمان مورد بررسی هر یک موفق به عقد یک قرارداد با شرکت‌های داخلی شده‌اند.

استان‌های موفق در جذب سرمایه

اما آمارهای اعلام ‌شده در مدت زمان مذکور حکایت از آن دارد که :

خراسان رضوی در مجموع با 7 قرارداد توانسته عنوان استان موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص دهد. برای آذربایجان غربی نیز چهار سرمایه‌گذاری مستقل و دو سرمایه‌گذاری مشترک در مدت زمان مورد بررسی مصوب شده است که شامل تولید و مونتاژ خودروهای چینی در کلاس سواری و مشارکت از طریق 30 درصد سهام شرکت روان خودرو و تولید یو پی وی سی (افزایش سرمایه‌گذاری) می‌شود. طرح‌های مصوب برای استان مرکزی نیز معادل 6 طرح بوده از جمله خرید حدود 61 درصد سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو نیز می باشد. استان البرز نیز در مدت زمان مذکور 5 قرارداد با سرمایه‌گذاران خارجی منعقد کرده است که در این خصوص می‌توان به تولید لوازم خانگی و نیز تولید انواع کیسه خون اشاره کرد.

استان‌های قزوین و تهران نیز در سه فصل سال جاری هر یک در جذب سرمایه‌گذاری در 4 طرح موفق بوده‌اند. سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته در استان تهران در طرح‌های مختلف از جمله تاسیس واحد خدمات فنی و مهندسی و ارائه خدمات اینترنتی حمل و نقل شهری(کرایه اتومبیل snapp) خواهد بود. سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده در استان قزوین نیز در سه فصل سال جاری در چهار طرح خرید کارخانه‌ها، خطوط تولید و علائم تجاری در زمینه ی تولید کالاهای مصرفی و تولید محصولات پلی اورتان (افزایش سرمایه‌گذاری) است. استان زنجان نیز در این مدت موفق به جذب سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولید کنسانتره مس سولفیدی، میله و میلگرد، انواع شمش فولاد ساده کربنی و کم آلیاژ شده است.

پیش‌بینی سه طرح برای سراسر کشور از نکات جالب در طرح‌های مصوب در هیات سرمایه‌گذاری است؛ طرح‌هایی که از سوی امارات متحده سرمایه‌گذاری خواهند شد و در این خصوص می‌توان به «احداث فروشگاه اینترنتی بامیلو (bamilo)، سفارش اینترنتی غذا با نام زودفود (zoodfood) و بازاریابی اینترنتی اسکانو (eskano) » اشاره کرد.

در مدت زمان مورد بررسی استان‌های اصفهان و مازندران نیز هر یک موفق به جذب سرمایه‌گذاری در دو طرح شده‌اند که طرح‌های مصوب در استان اصفهان نیز در طرح‌های «تاسیس واحد خدمات فنی و مهندسی» و «طرح تولید خودرو سیتروئن» بوده و طرح‌های مصوب در استان مازندران نیز به «احداث فروشگاه چند منظوره و آب معدنی (افزایش سرمایه‌گذاری)» اختصاص داشته است. سایر استان‌ها نیز هر یک موفق به اخذ جذب سرمایه‌گذاری برای یک طرح شده‌اند.

 

اطلاعات بیشتر را در جدول زیر ملاحظه فرمایید.

منبع : دنیای اقتصاد، مورخ 12 بهمن 1395

منبع عکس: اینترنت، آرشیو سایت cnbc

متن کامل و تفصیلی مطلب را اینجا بخوانید 

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.