در رتبه بندی امسال، شرکت های حوزه خدمات مالی مانند بانک‌ها و شرکت‌های بیمه ای در مقایسه با شرکت‌های تولیدی، از نظر رشد فروش وضعیت بهتری دارند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی  در همایش نوزدهمین سال رتبه بندی شرکت‌های برترایران (IMI-100) گفت: در حالی که شرکت های حوزه خدمات مالی از نظر شاخص فروش (درآمد) نسبت به سال مالی 1393 رشد داشته اند، بسیاری از شرکت‌های تولیدی افت فروش داشته اند. وی همچنین افزود: امسال  بهره وری کل، بهره‌ وری کل عوامل، بهره وری نیروی انسانی و بهره وری سرمایه، شاخص های جدیدی هستند که در رتبه بندی شرکت ها اضافه شده اند.

محمدعلی محمدی با بیان اینکه رتبه بندی شرکت های برتر ایران از سال 1377 با معرفی 100 شرکت برتر انجام شده و در حال حاضر نیز سالانه 500 شرکت به عنوان شرکت های برتر معرفی می شوند، افزود: 500 شرکت، ابتدا براساس شاخص میزان فروش (درآمد) مشخص می‌شوند. پس از آن، بر اساس 32 شاخص دیگر باهم مقایسه و رتبه بندی می شوند.

تاریخچه و معیارهای ارزیابی 
محمدی گفت: در این همایش شرکت‌های برتر ایران، 10 شرکت پیشرو و شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع نیز معرفی می شوند. وی معیار اصلی در انتخاب این شرکت‌ها را تغییر رتبه فروش شرکت‌های برتر در چهار سال اخیر عنوان کرد. وی  افزود: با توجه به اهمیت صادرات غیرنفتی برای کشور، 10 شرکت برتر صادرات گرا  بر اساس شاخص ترکیبی صادرات مشخص و معرفی می‌شوند. این شاخص، ترکیبی از سه شاخص میزان صادرات شرکت، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش است. لازم بذکر است که از 5 شرکت برتر صادراتی ایران، 3 شرکت در بخش صنایع تبدیلی نفت ، گاز و پتروشیمی فعالند.

گزارش های مقایسه ای اقتصاد کلان
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی  تاکید کرد: از جمله گزارش های دیگری که ارایه می‌شود، مقایسه 500 شرکت بزرگ ایران با 500 شرکت بزرگ ترکیه و  500شرکت بزرگ آمریکا است و در آن رشته‌های مختلف کسب و کار در ایران با رشته های کسب و کار در این دو کشور از جنبه‌های مختلف مقایسه می شوند. وی درباره نتایج رتبه بندی امسال گفت: شاخص رشد فروش شرکت‌ها در سال مالی 1394 در مقایسه با شاخص رشد فروش در سال 1393 افت زیادی داشته است. به بیان دقیق تر، رشد فروش 500 شرکت در سال 1393 به قیمت‌های جاری 19 درصد بوده  در حالی که رشد فروش  500 شرکت در سال مالی 1394 برابر با یک درصد بوده است.

گزارش کامل این رتبه بندی را می توانید اینجا ملاحظه فرمایید.

نکات قابل توجه 

بر اساس این گزارش 15 شركت بالاي فهرست حدود 50 درصد جمع فروش صد شركت را شكل مي دهد كه نشان دهنده درجه تمركز در وضعيت شركت هاي بزرگ ايران است. همچنین 6 شرکت برتردر بخش بانکها و واسطه گری مالی ، 3 شرکت درصنایع نفت، گاز و پتروشیمی و1 شرکت در صنعت خودرو فعالیت دارند. به از لحاظ ارزش افزوده، سهم  بانکها و واسطه گری مالی 5 شرکت، سهم صنعت خودرو 2 شرکت و سهم صنایع پتروشیمی، مخابرات و فولاد هر کدام فقط یک شرکت است. 

*منبع: ایرنا ، مورخ 2 بهمن 1395

منبع عکس: اینترنت، شبکه اجتماعی لینکداین

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.