سازمان توسعه و تجارت ملل متحد (آنکتاد)، ایران را در میان ۱۰ کشور برتر آسیا و اقیانوسیه از حیث آمادگی در تجارت الکترونیک با رتبه جهانی ۷۷ اعلام کرده است.

به گزارش نشریه مدیران فناوری اطلاعات به نقل از خبرگزاری مهر* براساس شاخص تجارت الکترونیک E-Commerce Index  در تراکنشهای  B۲C که در سال 2016 توسط آنکتاد اعلام شده است، جمهوری اسلامی ایران در میان ۱۰ کشور برتر آسیا و اقیانوسیه از منظر آمادگی تجارت الکترونیک قرار گرفته است. این شاخص که میزان آمادگی برای تجارت الکترونیکی در هر کشور را نشان می دهد، از ۴ نشانگر ضریب نفوذ کاربران اینترنت، تعداد سرویس دهنده های امن به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، ضریب نفوذ کارت اعتباری و امتیاز قابلیت اطمینان خدمات پستی تشکیل شده است.

شاخص برای ۱۳۷ کشور جهان که نماینده ۹۶ درصد جمعیت جهان و ۹۹ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان هستند، محاسبه شده است.براساس رده بندی صورت گرفته، کشور لوکزامبورگ در این شاخص رتبه اول را از آن خود کرده است. در بین ۱۰ کشور اول جهان از حیث آمادگی در تجارت الکترونیکی، 6 کشور اروپایی، ۳ کشور از منطقه آسیا- اقیانوسیه و یک کشور از آمریکای شمالی قرار دارند.**

در میان کشورهای درحال توسعه نیز ۳ کشور با درآمد بالا، یعنی کره جنوبی، چین و سنگاپور پیشتاز هستند. کشور ایران نیز با کسب امتیاز ۴۲.۶ رتبه ۷۷ را کسب کرده و در میان ۱۰ کشور برتر منطقه آسیا- اقیانوسیه قرار گرفته است.

شاخص آمادگی تجارت الکترونیکی، منعکس کننده گام های درگیر در تراکنش B۲C (معاملات بین تولیدکننده با خریدار Business to Customer) است. برای پذیرش سفارشات به صورت آنلاین، کسب و کار باید به شکلی در وب حضور داشته باشد. این فرآیند نیاز به دسترسی به اینترنت در سمت کاربران برای مشاهده محصولات و سفارش آنلاین کالاها یا خدمات دارد.

روش پرداخت نیز باید به صورت کارت اعتباری، پول الکترونیکی، انتقال پول یا پرداخت وجه نقد در هنگام تحویل کالا مشخص شود. در نهایت، اگر کالا دیجیتال باشد، به شکل آنلاین و برای کالاهای فیزیکی این کالاها در خانه یا محل کار مشتری یا در نقطه تحویل مشخص شده، تحویل داده می شود.

* مورخ 25 دی ماه 135

در صورت تمایل، مطلب دیگری با عنوان تجارت الکترونیک و انقلاب در بخش خرده فروشی ایران به زبان انگلیسی را اینجا بخوانید.

** توضیح آنکه ده رتبه ی اول این لیست عبارتند  از لوکزامبورگ، ایسلند، نروژ، کانادا، ژاپن، فنلاند، کره جنوبی، انگلیس، سوئیس و نیوزیلند هستند.

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.