بانک جهانی و صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کردند رشد اقتصادی ایران از سال ۲۰۲۰ میلادی مجدداً در مدار صعودی قرار می‌گیرد.

بانک جهانی در گزارش خود از چشم‌انداز اقتصاد ایران، اعلام کرد نرخ رشد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ به ۳.۸ درصد کاهش‌یافته است. این بانک از تورم بالا، نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های آمریکا به‌عنوان عواملی نام‌ برده است که باعث خواهند شد رشد اقتصادی دو سال آینده کشور منفی باشد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی* بانک جهانی گفته است میزان اثرگذاری این ریسک‌ها بر رشد اقتصادی ایران، کاملاً به میزان مختل شدن تجارت جهانی این کشور و جدی گرفته شدن اصلاحات ساختاری اقتصادی بستگی دارد.

بخش های جذاب اقتصاد ایران

بانک جهانی بابیان این‌که بیش از نیمی از رشد اقتصادی سال‌های پیشرو بر عهده بخش غیرنفتی خواهد بود، رشد بخش خدمات را ۴.۴ درصد پیش‌بینی کرده است. بانک جهانی هم‌چنین رشد بخش‌های کلیدی نظیر ساخت‌وساز، تجارت، رستوران و خدمات هتلداری را در دو سال اخیر خوب ارزیابی می‌کند. بانک جهانی در ادامه با اشاره به این‌که صدور اوراق بدهی توسط دولت هنوز رقم بالایی است، اعلام کرده که این رقم از ۱۹ درصد سال گذشته به ۱۳.۹ درصد کاهش‌یافته است. درعین‌حال مازاد حساب‌جاری از ۳.۹ درصد به ۳.۵ درصد تولید ناخالص داخلی در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ کاهش‌یافته است.

چشم انداز صادرات

رشد صادرات کالا و خدمات در همین مدت به ۱.۸ درصد رسیده است که در مقایسه با ۴۱.۳ درصد سال گذشته، افت بسیار شدیدی را نشان می‌دهد. بااین‌حال خبر خوب این است که صادرات بخش غیرنفتی از شش درصد سال ۲۰۱۳ به ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ افزایش‌یافته است.

نرخ بیکاری و مشارکت نیروی کار

نرخ بیکاری ایران تا پایان سه‌ماهه منتهی به ژوئن به ۱۲.۱ درصد کاهش‌یافته و ۷۹۰ هزار شغل ایجادشده است. نرخ مشارکت بازار کار ایران در این مدت ۴۱.۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ یک دهه اخیر محسوب می‌شود.برای جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال، نرخ بیکاری ۲۸.۳ درصد است که در مقایسه با میانگین منطقه‌ای و دوره‌های قبلی رقم بالایی است. بااین‌حال نرخ مشارکت زنان در بازار کار به ۱۹.۸ درصد افزایش‌یافته است و ایران از این نظر در کنار کشورهایی قرار می‌گیرد که فضای شغلی را برای بانوان بهبود داده‌اند.

بانک جهانی هم‌چنین گفته است جمعیت زیرخط فقر (درآمد روزانه کمتر از ۵.۵ دلار) بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ از ۱۳ درصد به ۸ درصد کاهش‌یافته است، بااین‌حال این رقم تا پایان سال ۲۰۱۴ مجدداً به ۱۰.۵ درصد افزایش‌یافته است.

افق 3 ساله تورم و رشد اقتصادی

بانک جهانی نرخ تورم ایران را برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۳.۸ درصد و ۳۱.۲ درصد و برای سال ۲۰۲۰ معادل ۱۹.۶ درصد تخمین زده استرشد اقتصادی نیز در این سه سال به ترتیب(منفی) ۱.۵ و ۳.۶ درصد و مثبت ۱.۱ درصد برآورد شده است. تا سال ۲۰۱۷، جمعیت ایران 81 میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی 448 میلیارد دلار، ضریب جینی ۳۸.۸ و متوسط امید به زندگی ۷۶ سال بوده است.

پیش بینی های صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین‌المللی پول نیز به مانند بانک جهانی پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی امسال و سال آینده ایران منفی خواهد بود (تقریبا با همان درصد های قبلی) اما از سال ۲۰۲۰ مجددا به مدار صعودی برمی‌گردد.

به گزارش دنیای اقتصاد از ايسنا** این نهاد بین المللی همچنین پیش بینی کرد  به دلیل کاهش ارزش ریال در برابر دلار، تولید ناخالص داخلی ایران از ۴۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به 334 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش، اما در سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۳۴۱ میلیارد دلارافزایش خواهد یافتهم چنین درآمد سرانه ایرانیان از 5222 دلار تا پایان امسال به 4052 دلار تا پایان سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت. قدرت خرید سرانه نیز از ۲۰هزار و ۶۹ دلار سال ۲۰۱۸ به ۱۹هزار و ۹۱۴ دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

طبق این گزارش، نرخ تورم ایران در این سه سال نیز افت و خیز داشته  و از29.6 درصد در سال 2018 به  34.1 درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش و نهایتا به ۲۴ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت***. جمعیت ایران نیز تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۸۴ میلیون نفر افزایش خواهد یافت . نرخ بیکاری امسال نیز با تغییری اندک در مقایسه با سال ۲۰۱۷، معادل ۱۲.۸ درصد خواهد بود.

 

انتقاد و توصیه اقتصادی

بانک جهانی با انتقاد از سیاست تک‌نرخی کردن دستوری ارز که از فروردین‌ماه به اجرا گذاشته شد، نوشت؛ این اقدام به انتظار کمبود دلار در بازار آزاد دامن زد و باعث افزایش نرخ تورم به ۱۸ درصد در ماه ژوئیه شد که از مارس ۲۰۱۴ تاکنون بی‌سابقه بوده استبانک جهانی به دولت توصیه کرده است اصلاحات اقتصادی به‌ویژه در بخش مالی را در اولویت قرار دهد و از ظرفیت خدمات مدرن بیش‌تر بهره بگیرد.

*مورخ 15 مهر ماه 1397

** مورخ 17 مهرماه 1397

*** بنکر، مورخ 17 مهرماه 1397

در صورت تمایل، متن خبر به زبان اصلی را از لینک زیر بخوانید.

https://financialtribune.com/articles/economy-domestic-economy/94343/imf-growth-prospects-for-iran-to-decline-over-sanctions

منبع عکس: اینترنت، سایت financial tribune

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.