آيا آماده جذب درخشان‌ترين استعدادهاي آينده هستيد؟ نتایج جالب دو سال مطالعه واحد Accenture Strategy در این خصوص را می خوانیم.

نتایج مطالعه واحد استراتژی موسسه مشاوره مدیریت اکسنچر (Accenture Strategy) در خصوص استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های انگلستان در دو سال گذشته، حاکی از وجود تمایزهای شگرف میان انتظارات فارغ‌التحصیلان جدید و فارغ‌التحصیلان پیشین دانشگاه‌ها است که در طول یک یا دو سال گذشته به استخدام سازمانهای مختلف درآمده‌اند.

یافته‌ها حاکی است فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۶ با اعتماد به نفس بیشتر و انتظارات بیشتر از حرفه خود به ‌سازمان‌ها ملحق می‌‌شوند. به بیان دیگر، آنها آماده، توانمند و مشتاق، به دنبال شغلی معنادار و مرتبط با تحصیلات خود بوده و نسبت به یافتن فرهنگ سازمانی چالشبرانگیز و لذت‌بخش امیدوار هستند. اما داده‌ها چیز دیگری را هم نشان می دهند. بسیاری از فارغ‌التحصیلانی که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به نیروی انسانی ‌سازمان‌های مختلف ملحق شده‌اند، احساس بیکاری می‌کنند و تعداد این گروه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. نزدیک به نیمی از این افراد (۴۹ درصد) در حال حاضر ‌سازمان‌هاي خود را ترک کرده‌اند یا در نظر دارند تا ۲ سال آینده آن را ترک کنند. از آنجا که موفقیت کسب وکار در طول دهه آتی به جذب و حفظ بهترین و با استعدادترین افراد بستگی دارد، آیا شما هم آماده مقابله با چالش های پیش رو هستید؟

مشتاق، آماده و دانش بنیان

فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۶ انتظارات زیادی از شغل و حرفه خود دارند و با احساسات مثبتی به نیروی کار ‌سازمان‌های مختلف می‌پیوندند. آنها میخواهند روی موضوعاتی کار کنند که برایشان جذاب است. ۶۲ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دلیل انتخاب رشته تحصیلی خود را علاقه ذکر کرده اند. اما کاربردی بودن نیز یکی از عواملی است که بر انتخاب این نسل تاثیر می‌گذارد. در واقع ۴ نفر از هر ۵ نفر دانشجو (۷9 درصد) ‌فرصت‌های شغلی آتی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دخیل در انتخاب رشته تحصیلی مد نظر داشته‌اند. این در حالی است که نزدیک به سه نفر از هر ۵ دانشجو (۵۹ درصد) معتقد هستند علوم پایه مشاغل سودآور و ‌فرصت‌های شغلی بهتری را فراهم می‌کنند!

افزون بر این، فارغ‌التحصیلان جدید با این اعتقاد به بازار کار می‌پيوندند که دانشگاه آنها را به ‌اندازه کافی آماده ورود به بازار کار کرده است. ۷۵ درصد از این افراد اظهار کرده‌اند آموزش‌های دانشگاهی آنها را به خوبی آماده پذیرش شغل کرده است و ۷۳ درصد از آنها نیز در طول یک تا دو سال پس از استخدام بر این اعتقاد خود استوار می‌مانند.

بر خلاف شعارهای کلیشه‌اي، يافته‌ها نشان از آن دارند كه نسل هزاره امیدوار به اشتغال، تمایل اولیه بالایي در متعهد ماندن به کارفرما دارند. از میان افرادی که در سال 2016 فارغ‌التحصیل شده‌اند، 61 درصد انتظار دارند دست کم تا سه سال آینده با اولین کارفرمای خود همکاری داشته باشند. علاوه‌بر این، تمایل به‌کار و فعالیت شغلی سخت نیز در میان آنان دیده می‌‌شود. ۶۰ درصد از فارغ‌التحصیلان جدید مشکلی با کار در روزهای آخر هفته ندارند. حدود سه‌چهارم فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۶ (۷۸ درصد) حتی تمایل دارند شهر و محل زندگی خود را برای کار تغییر دهند و ۶۷درصد نیز پذیرای شغل پاره وقت، کارآموزی و کوتاه‌مدت هستند.

 فارغ‌التحصیلان در عوض چه ‌می‌خواهند؟

تنها یک نفر از هر ۴ فارغ‌التحصیل سال ۲۰۱۶ تمایل به همکاری با ‌سازمان‌های بزرگ دارد. شاید آنان احساس می‌کنند با ملحق شدن به سازمانی بزرگ در میان پیچ و خم‌های آن گم شده و در نهایت نیازها و انتظاراتشان نادیده گرفته خواهد شد. در مقایسه، ۴۰ درصد از فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۶ به دنبال پیدا کردن شغل در یکی از استارت‌آپ‌ های کوچک یا دست‌ کم در یک کسب‌وکار متوسط هستند؛ جایی که تجربه کارکنان به احتمال زیاد شخصی‌تر خواهد بود.

فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در پاسخ به اشتیاق و تعهد خود به دنبال یافتن شغلی مرتبط با تحصیلات و البته جذاب هستند. ۸۷ درصد آنان انتظار دارند در حوزه تخصصی خود مشغول کار شوند. آنان به همان‌ اندازه انتظار پایبندی به تعهدات را از سوی کارفرمایان دارند. ۶ نفر از هر 10 نفر دانشجوی فارغ‌التحصیل انتظار دارند به صورت تمام وقت استخدام شوند. آنان به مزایای استخدام تمام وقت از قبیل امنیت شغلی (۵۱ درصد) و درآمد کافی (۳۹ درصد) توجه بسیاری دارند.

۹۸ درصد از فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۶ انتظار دارند آموزش‌های بیشتر در خصوص حرفه خود را از طرف سازمان دریافت كنند. آموزش در حین کار، مربیگری و نظارت بر فعالیت‌های نیروی کار، مهم‌ترین خواسته  فارغ‌التحصیلان است. آموزش‌های حین کار و کسب تجربه از اولین شغل حرفه‌ای برای ۶۸ درصد از فارغ‌التحصیلان از اهمیت برخوردار است، این در حالی است که ۵۱ درصد از این گروه به آموزش‌های رسمی مورد نیاز اکتفا می‌کنند. فارغ‌التحصیلان جدید انتظار مشارکت بیشتر، تفریح و فرهنگ سازمانی مطلوب را از کارفرمایان خود دارند. دو سوم آنان (۶۴ درصد) خواهان فضای مثبت اجتماعی در محل کار خود هستند و بیش از نیمی از آنها انتظار دارند کارفرمایان ‌فرصت‌هایی را برای سفرهای کاری داوطلبانه برای آنان فراهم كنند.

آیا انتظارات محقق می‌شوند؟

یافته‌های فوق نشان می دهد که  واقعیت‌های فضای کار در عصر حاضر پاسخگوی انتظارات فارغ‌التحصیلان نیست و کارفرمایان در تقویت و بهره‌برداری از اشتیاق و تعهد آنها در راستای حمایت از اهداف استراتژیک سازمان ناتوان بوده‌اند.

پذیرش استعدادهای کم مهارت

‌سازمان‌ها چه نگرشی نسبت به موضوع جذب و حفظ کارکنان مستعد تازه وارد دارند؟ در ادامه به چند اقدام مهم در این خصوص اشاره خواهد شد:

• سفارشی‌سازی مدیریت استعدادها

در جهانی که مصرف‌کنندگان آن توان خرید محصولات و خدمات سفارشی سازی شده را دارند، کارکنان هرگز رویکردی واحد نسبت به توسعه و پیشرفت خود را نخواهند پذیرفت. بنابراین، پیاده‌سازی یک استراتژی جامع اما سفارشی و فردی نسبت به مقوله مدیریت استعدادها، از اهمیت خاصی برخوردار است.

• از میان برداشتن شکاف ها

از آنجا که غالب مهارت‌های فراگرفته شده در دانشگاه‌ها غیر کاربردی هستند، ‌سازمان‌ها باید بتوانند شکاف مهارتی یعنی شکاف موجود میان تحصیلات دانشگاهی و فضای شغلی را کمتر كنند. بازطراحی مشاغل غیرتخصصی با هدف افزایش میزان جذابیت و تعهد افراد نیز از موضوعات مهمی است که نیاز به توجه مدیران سازمانی دارد.

• فراهم كردن تجربه‌های سازمانی پیش از استخدام

فراهم کردن فرصت اولیه برای تجربه محیط سازمان روشی مفید برای جذب استعدادها است، چرا که فارغ‌التحصیلان امروز بخش اعظم ارتباطات خود با کارفرمایانشان را طی دوره‌های کارآموزی و برنامه‌های مشارکتی دانشگاه و صنعت شکل می‌دهند. همکاری مدیریت ارشد با واحد منابع انسانی سازمان، مسیر را برای بهره‌برداری از دوره‌های کارآموزی و استخدام بهترین استعدادها فراهم خواهد كرد.

• ایجاد احساسات تیمی

به کارکنان خود احساس تعلق به تیمی کوچک را القا کنید. این امر به واسطه توجه فرد به فرد به کارکنان جدید و از طریق ایجاد حس مالکیت و توانمندسازی امکان‌پذیر خواهد بود.

• توجه به آموزش و تجربه یادگیری

کارفرمایان  نیاز دارند آموزش‌های مرتبط به‌ویژه در مراحل اولیه استخدام را برای کارکنان تازه وارد خود در نظر بگیرند. علاوه‌بر این، یادگیری غیررسمی و تیمی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. توسعه مهارت‌ها درمحیط مشارکتی و تیم محور در کنار هدایت و ارتباطات نیز توصیه می‌‌شود.

• پیوند میان هدف و اشتیاق

مسوولیت اجتماعی شرکت را به نمایش بگذارید و میان علایق کاری کارکنان با اهداف سازمان پیوند برقرار کنید. ایجاد ‌فرصت‌های داوطلبانه با هدف کمک به جامعه و ایجاد تنوع در وظایف کاری افراد، اقدامات معناداری هستند که منجر به انسجام و تعهد کاری می‌‌شوند.

تجارب شغلی معنادار، جذب استعدادهای برتر

‌مهمترین نکاتی که سازمان‌ها امروزه در بايد توجه داشته باشند به قرار زیرند:

  1. استعدادیابی، ‌فرصت‌هایی را برای تمرکز ‌سازمان‌ها بر تجارب شغلی کارکنان فراهم خواهد كرد.
  2. توجه هر چه بیشتر به خواسته‌های کارکنان، یکی از بهترین روش‌های تشکیل تیم‌های کاری آینده برای سازمان به‌شمار می‌رود.
  3. استفاده از برنامه‌های کارآموزی، روش مناسبی برای شناسایی استعدادها خواهد بود.
  4. بیش از روش‌های آموزش رسمی بر مربیگری و روش‌های پیشرفت فردی تمرکز داشته باشید.
  5. ایجاداحساس تعلق تیمی در کارکنان را فراموش نکنید.

با توجه به گرایش هرچه بیشتر فارغ‌التحصیلان عصر حاضر به قطعیت و ثبات، ‌سازمان‌هایی که از رویکرد جذب فارغ‌التحصیلان مستعد برای فرصت ‌های شغلی خود بهره می‌برند، شاهد پیشرفت‌های چشمگیری خواهند بود. کسب وکارها می‌توانند از اشتیاق و دانش فارغ‌التحصیلان نسل امروز دانشگاه‌ها به نفع خود بهره‌برداری كنند. ایجاد تجربه شغلی منحصربه‌فرد، گرایش فارغ‌التحصیلان امروز را به همکاری بلند مدت و رشد هر چه بیشتر در این ‌سازمان‌ها افزایش خواهد داد.

منبع: Accenture

منبع ترجمه: دنیای اقتصاد، مورخ 28 آذرماه 1395

منبع عکس: اینترنت سایت  www.linkedin

سپاسگزار می شویم اگر تحقیق مشابهی در ایران در این مورد انجام پذیرفته، آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.