یک روزنامه انگلیسی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ و مقاومت ایران در مقابل تحریم‌ها گزارش داد که علی‌رغم سال‌ها تحریم‌های ضدایرانی، اقتصاد و تجارت ایران توسعه داشته است.

روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» در گزارشی به انتظار بسیاری از کشورهای سراسر جهان برای لغو تحریم‌های ایران و ورود به بازار این کشور اشاره کرد و نوشت، غیرقابل انکار است که کشور ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت و دارنده سومین ذخایر بزرگ نفت جهان و دومین ذخایر بزرگ گاز تقریباً دست نخورده، پتانسیل‌های زیادی دارد.

 طبق این گزارش*، تولید ناخالص داخلی (GDP) احتمالا برای سال مالی کنونی (تا مارس ۲۰۱۶) ۴۳۰ میلیارد دلار خواهد بود و به طور قطع در صورت لغو تحریم‌ها، در هفت سال آینده احتمالاً بیش از دو برابر افزایش خواهد داشت.

این روزنامه انگلیسی سپس ادامه داد، نکته‌ای که باید به آن توجه داشت که علیرغم سالها تحریم‌های ضد ایرانی، اقتصاد و تجارت ایران توسعه داشته است و این به آن مفهوم است که ساختار کنونی ایران به شیوه‌ای است که سرمایه‌گذاران خارجی یا مجبورند که با آن به رقابت بپردازند یا در اغلب موارد با ایران همکاری داشته باشند.

در روزی که با عنوان «روز پذیرش» توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا دستور آمادگی برای لغو و توقف اجرای تحریم‌های هسته‌ای ایران در «روز اجرای» این توافق را صادر کرده و اتحادیه اروپا هم برداشتن تحریم‌های هسته‌ای از این روز را به تصویب رساند.

روز اجرای توافق روزی است که آژانس تأیید کند که ایران به تعهدات مقدماتی خود در مورد غنی سازی، مواد غنی شده و تأسیسات اراک عمل کرده و همزمان تحریم‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران لغو شود.

* منبع:  سایت الف به نقل از خبرگزاری فارس- تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ 

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.