به گزارش سایت خبری اتاق تهران، هیات تجاری آلمانیها را حدود 100 فعال اقتصادی و نمایندگان بنگاه‌های تجاری و صنعتی از ایالت نیدرزاکسن آلمان و گروه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی آن کشور تشکیل  می دادند. این دومین هیات بزرگ اقتصاد و صنعتی از آلمان است که پس از توافق هسته‌های چند ماه گذشته راهی ایران شده‌است.

ریاست هیات آلمانی را «اولاف لیس» وزیر اقتصاد، کار و حمل‌و‌نقل ایالت نیدرزاکسن برعهده داشت. وی همچنین عضو هیات مدیره شرکت خودروسازی فولکس‌ واگن است که مقر کارخانه این شرکت خودروساز نیز در ایالت نیدرزاکسن است. 

ظرفیت‌های ایران برای سرمایه‌گذاران آلمانی
مهدی جهانگیری نایب رییس اتاق تهران در این گردهمایی که روز شنبه 11 مهرماه برگزار شد، به سابقه تاریخی و طولانی روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور ایران و آلمان اشاره کرد که از دهه‌های دور ادامه داشته ‌است. او که در غیاب مسعود خوانساری رییس اتاق تهران که در صدر یک هیات تجاری در رومانی به سر می‌برد، ریاست این جلسه را برعهده داشت، موقعیت جغرافیایی ایران و  نیروی انسانی و جوان کشور را که عمدتا  تحصیلکرده و دارای توان فنی بالا هستند، همچنین وجود ذخایر ارزشمند در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی و نیز در بخش‌های معدن، کشاورزی و صنایع غذایی و گردشگری را از جمله موضوعات کلیدی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی در ایران عنوان کرد. جهانگیری همچنین چهارفصل بودن سرزمین ایران را یکی از مزیت‌های توسعه صنعت گردشگری دانست که در کنار بیش از یک میلیون اثر تاریخی می‌تواند ظرفیت مناسبی برای صنعت گردشگری ایران باشد. نایب رییس اتاق تهران، افزود: «در دوره جدید، ما به دنبال جذب سرمایه‌گذارانی از کشورهای دیگر هستیم که تولید در ایران را مدنظر جدی خود قرار دهند و صرفا به دنبال فروش کالا و محصولات خود در بازار ایران نباشند.» او ادامه داد:  «ایران به عنوان کشور سرمایه‌پذیر آمادگی خود را برای جذب و جلب سرمایه‌گذاران خارجی اعلام می‌کند.»

 

بازگشت به دوران رونق تجاری و الویتهای پسا تحریم اتاق
نایب رییس اتاق تهران همچنین با اشاره به اینکه جمهوری آلمان یکی از کشورهای قدرتمند اقتصادی و صنعتی در اروپا است، گفت: «حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و آلمان در دوره‌های گذشته رقم قابل ملاحظه‌ای داشت اما به دنبال تحریم‌ها، حجم مناسبات دو کشور به حدود 2.5 میلیارد دلار کاهش یافت.» به گفته جهانگیری، در سال‌های 2002 تا 2006 میلادی، آلمان درصد قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران به خود اختصاص داده بود. وی عمده همکاری‌ها میان دو کشور را در بخش‌های پتروشیمی، قطعات یدکی و ماشین آلات و نیز قطعات الکترونیکی عنوان کرد. این فعال اقتصادی همچنین، عمده کالاهای صادراتی از ایران به آلمان را فرش، خشکبار و زغفران عنوان کرد و گفت: «کالاهای صادراتی سنتی ایران با مرکزیت آلمان به اروپا صادر می‌شد که به دنبال تحریم‌ها از حجم و اندازه آن به طور چشمگیری کاهش یافت و باید بار دیگر آن را احیا کنیم.» جهانگیری در ادامه آمادگی اتاق تهران را برای همکاری مشترک با آلمان و سرمایه‌گذاران این کشور اعلام کرد و افزود: «اتاق تهران با فعال کردن ستاد اقتصادی پساتحریم شرایط را به گونه ای هموار کرده که با شناسایی موانع سرمایه‌گذاری خارجی و رفع آن بتواند مسیر آن را در کشور تسهیل کند.» نایب رییس اتاق تهران همچنین از راه اندازی مرکز مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری خارجی در اتاق تهران خبر داد و گفت: «این مرکز پاسخگوی سرمایه‌گذاران ایران و خارجی خواهد بود.»


علاقه دومین ایالت بزرگ آلمان به همکاری با شرکت‌های ایرانی 
در ادامه این نشست آقای «اولاف لیس» به عنوان رییس هیات آلمانی  با بیان اینکه حضور نمایندگان شرکت‌های مختلف از ایران و آلمان در این نشست، نویدبخش موفقیت این سفر است افزود: «ایران یکی از اقتصادهای مهم منطقه و خاورمیانه محسوب می‌شود و همچنین یکی از شرکای مهم آلمان و ایالت نیدرزاکسن به شمار می‌آید.»  او سپس به ارائه توضیحاتی درباره ویژگی‌های ایالت نیدرزاکسن پرداخت و گفت: «این ایالت با هشت میلیون نفر جمعیت، از حیث مساحت به عنوان دومین ایالت بزرگ آلمان شناخته می‌شود و شرکت‌های این ایالت جزو شرکت‌های پیشرو هستند.» او با بیان اینکه «هیات تجاری آلمان را فعالانی از حوزه حمل‌و‌نقل و انرژی‌های تجدیدپذیر و نیز سلامت همراهی می‌کنند» افزود: «ایالت نیدرزاکسن، به عنوان قطب حمل‌و‌نقل آلمان محسوب می‌شود و در زمینه لجستیک و فناوری‌های نوین از دانش خوبی برخوردار است. این ایالت همچنین در صنعت هوانوردی پیشرو است.». او سپس ادامه داد: «در این ایالت، 9 بندر اصلی وجود دارد که کشتی‌هایی با امکان حمل کانتینر عظیم‌الجثه به آن تردد دارند. ایالت نیدرزاکسن به دلیل مساحتی که دارد به قطب گردشگری تبدیل شده است و ارزش تولید محصولات کشاورزی در این منطقه به 10 میلیارد یورو در سال می‌رسد.»او این را هم گفت که ایالت متبوع او، یکی از قطب‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است و همچنین نسبت به همکاری با ایران در زمینه تولید انرژی‌های فسیلی ابراز تمایل کرد. اولاف لیس که در عین حال در شورای نمایشگاه‌های آلمان عضویت دارد، گفت: ما خوشحال می‌شویم که بتوانیم پذیرای شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های آلمان باشیم.»

وزیر اقتصاد، کار و حمل‌و‌نقل ایالت نیدرزاکسن آلمان با اشاره به اینکه ایران نقش موثری در برقراری ارتباط با کشورهای منطقه داشته است، گفت: «مایه خوشحالی است که تلاش دیپلماتیک و تلاش برای عادی سازی روابط در ایران، راه را برای همکاری‌های بیشتر ما هموار می‌کند.»او افزود: «شرکت‌های متعددی از ایالت نیدرزاکسن، نسبت به برقراری تعامل با ایران ابراز تمایل کرده‌اند و اخیرا این علاقمندی در میان برخی شرکت‌های ایرانی نیز مشاهده شده است. اکنون هیاتی متشکل از 100 شرکت فعال در بخش‌های مختلف در این نشست حضور یافته‌اند و البته در این هیات، تعدادی از شرکت‌های ایرانی‌الاصل نیز عضویت دارند که حضورشان مفید است و ما را راهنمایی می‌کنند.»

منبع عکس: IRIB

بروز رسانی: طبق اخبار مندرج در سایت خبری trend  آلمانها به بازسازی صنعت خودروی ایران  نیز علاقه نشان دادند.

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.