در یکی از قراردادهای متعددی که شرکتهای آلمانی در سفر دو روزه وزیر اقتصاد آلمان به تهران برنده شده اند، شرکت زیمنس قراردادی برای ارتقای شبکه ریلی ایران امضا کرد.

رویترز نوشت: زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان به همراه ۱۲۰ مدیر که مایل هستند پس از امضای توافق هسته ای و رفع تحریم‌ها، بدنبال احیا روابط بازرگانی با ایران هستند، به تهران سفر کرده است اما نگرانی‌های سیاسی و تحریم‌های آمریکایی که همچنان به قوت خود باقی مانده اند مانع از رونق تجاری مورد انتظار شده اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا*،شرکت زیمنس اعلام کرد قطعات ۵۰ لوکوموتیو دیزلی-برقی را برای ایران تامین خواهد کرد. این شرکت ارزش این قرارداد را اعلام نکرد اما بر مبنای قراردادهای مشابه، ممکن است حداقل صدها میلیون یورو ارزش داشته باشد.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد شرکتهای متعدد از گروه شرکتهای کوچک و متوسط با شرکای ایرانی قراردادهایی امضا کرده اند که شامل گروه اس ام اس (سازنده کارخانه‌های فولادسازی) و گروه راه‌ کارهای صنعتی INTRA هستند. بعلاوه شرکت میتسوبیشی آلمان قراردادی برای مدرنیزه کردن یک نیروگاه گازسوز امضا کرده و شرکت کارخانه سازی Keller HCW  قرار است یک آجرپزی در ایران بسازد. بانکهای مرکزی دو کشور  هم در زمینه همکاری فنی موافقت کرده اند.

آلمان همواره روابط بازرگانی و فرهنگی با ایران داشته که قدمتش به قرن نوزدهم برمی گردد و پیش از اینکه به دلیل تحریمهای اقتصادی جای خود را به چین  و سایر کشورها واگذار کند، به مدت چند دهه یکی از شرکای تجاری بزرگ ایران بود. شرکتهای صنعتی مانند زیمنس مایل هستند از فرصتهایی که در دوران پساتحریم به وجود آمده است، استفاده کنند اما بخش بانکی آلمان به دلیل نگرانی از احتمال نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران، همچنان تمایلی به حمایت از توافقهای تجاری نشان نمی دهد.

گابریل پیش از این اظهار کرده بود آلمان می خواهد به ایران برای پیشبرد اصلاحاتش کمک کند و وی جمهوری اسلامی را یک شریک تجاری مطمئن می داند. وزیر اقتصاد آلمان گفته بود معتقد است ایران شریک مطمئنی است که به توافقات مانند قانون عمل می‌کند. طبق گزارش اداره آمار فدرال آلمان، صادرات این کشور به ایران در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ بر مبنای سال به سال ۱۵ درصد رشد کرد و به ۱.۱۳ میلیارد یورو (۱.۳ میلیارد دلار) رسید.

* مورخ 13 مهرماه 1395

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.