تاکنون شبکه بانکی در ۲۲۰ کشور دنیا بیش از ۵۰۰ حساب افتتاح و روابط کارگزاری برقرار کرده است. همچنین موانع مبادلات ارزی با کشورهای آلمان، ایتالیا، بلژیک، سوئیس و اسپانیا، رفع و میزان ال سی های گشایش شده در بانک توسعه صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱برابری داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین وبه نقل از ایبِنا*، معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید بر گسترش مناسبات و همکاری های بانکی ایران با سایر کشورها در پسابرجام گفت: تاکنون شبکه بانکی در ۲۲۰ کشور دنیا بیش از ۵۰۰ حساب افتتاح و روابط کارگزاری برقرار کرده است. اکبر کمیجانی؛ قائم مقام بانک مرکزی طی روزهای اخیر در دیدار با مقامات آلمانی خواستار همکاری های نزدیک تر بانکی با این کشور شد و گفت: تمرکز بانک مرکزی در حال حاضر برقراری روابط کارگزاری و افتتاح شعبه در سایر کشورها است و طبق توافق صورت گرفته با آلمانی ها شعبات بانک های سینا و خاورمیانه در مونیخ آلمان افتتاح خواهند شد. همچنین ولی الله سیف؛ رئیس کل بانک مرکزی نیز طی دیداری با مقامات فرانسوی گفت: تاکنون بانک های ایتالیایی، اتریشی و آلمانی روابط خوبی را با ایران آغاز کرده اند و فرانسوی ها نیز باید تلاش بیشتری داشته باشند تا از غافله عقب نمانند. با این وجود تاکنون ۳ شعبه از بانک های ایرانی مجوز فعالیت در این کشور را به دست آورده اند. متن کامل این خبر را اینجا بخوانید

از سوی دیگر، به گزارش فارس**، علی صالح‌آبادی به تشریح عملکرد بانک توسعه صادرات پرداخت. او اظهار داشت: یکی از برنامه‌های این بانک اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های شیمی، مکانیک، IT و  دارو است که بر اساس آن خط اعتباری 200 میلیارد ریالی برای آن اختصاص پیدا کرده که به تازگی تصمیم گرفته‌ایم این خط اعتباری را به 500 میلیارد ریال افزایش دهیم.وی افزود: با پیگیری‌های مکرر 220 میلیارد ریال برای یارانه سود تسهیلات از دولت دریافت کرده‌ایم که تاکنون 49 میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات به حساب صادرکنندگان گیرنده تسهیلات از بانک توسعه صادرات واریز شده است. 

بازارهای هدف 

صالح‌آبادی با بیان اینکه برقراری ارتباط اقتصادی پایدار با کشورهای همسایه یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است و با اشاره به کشورهای هدف صادراتی، گفت: یکی از کشورهای هدف روسیه است که باید سطح تعاملات را گسترش دهیم، در همین راستا کمیسیون مشترک ایران و روسیه تفاهم‌نامه و قراردادهایی امضا کرد و همچنین با بانک روسی قراردادی منعقد کردیم که موجب آن این بانک برای فعالان اقتصادی ایران ال‌سی برات اسنادی گشایش می‌کند. وی اضافه کرد: هم اکنون با 6 بانک روسی امکان مبادلات مالی فراهم شده است. وی افزود: علاوه بر برقراری ارتباط با روسیه طرح انتقال برق بین ارمنستان و ایران در یک سال پیش شروع شده همچنان در حال پیگیری است و امیدواریم سال آینده این طرح به بهره‌برداری برسد، پس از بهره‌برداری مبادله برق بین ایران و ارمنستان انجام خواهد شد. مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در کشور عراق نیز گفت: با توجه به هزینه‌های جنگ با داعش دولت عراق بازپرداخت پول صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران را با تأخیر انجام می‌دهد و به همین دلیل مقرر شد بانک توسعه صادرات به طلب‌کاران قطعی از دولت عراق تسهیلات پرداخت کند که حجم اعتبار آن 200 میلیون دلار است. 

مدیریت خدمات صادرات

وی همچنین به تأسیس شرکت در قالب مدیریت خدمات صادرات با مشارکت بانک کشاورزی، توسعه تعاون و توسعه صادرات اشاره کرد و اظهار داشت: معمولاً در تمام کشورها وظیفه این شرکت‌ها فراهم کردن زمینه صادرات به کشورهای هدف است و این شرکت ایرانی با همین هدف تأسیس شده و به زودی به صادرکنندگان در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد. مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: بانک توسعه صادرات هم اکنون با 90 بانک رابطه کارگزاری برقرار کرده و نزد 21 بانک حساب افتتاح کرده است و تاکنون برای صادرات خط اعتباری 3 هزار میلیارد ریالی افتتاح کرده است.

خطوط اعتباری

صالح‌آبادی از رایزنی این بانک با صندوق توسعه ملی برای دریافت یک میلیارد دلار خط اعتباری پرداخت و گفت: این مبلغ برای حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی پرداخت می‌شود.مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه 18.5 درصد تسهیلات اعطایی ریالی و 81.5 درصد ارزی است، افزود:  میزان گشایش ال‌سی توسط این بانک در پنج ماهه اول امسال  561 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 برابر افزایش یافته و همچنین از طرف دیگر صدور ضمانت‌نامه‌ها با 130 درصد افزایش داشته است. وی  تصریح کرد: در این مدت 2 هزار و 125 حواله ارزی به ارزش یک میلیارد 706 میلیون دلار توسط این بانک انجام شده در حالی که در پنج ماهه ابتدایی سال قبل حجم حواله‌های ارزی 440 میلیون دلار بوده است.

تامین مالی صنعت پتروشیمی

وی با اشاره به تأمین مالی 2 هزار میلیارد یورو ال‌سی برای  پتروشیمی بوشهر ازمحل فاینانس چین ، گفت: با بهره‌برداری از این پروژه 3 میلیارد دلار به صادرات پتروشیمی کشور افزوده می‌شود.گشایش ال‌سی 220 میلیون یورویی برای  پتروشیمیگچساران و تأمین مالی برای فولاد کاوه جنوب به میزان 90 میلیون یورو، پرداخت 43 میلیون یورو برای قطار شهری مشهد از دیگر اقدامات بانک توسعه صادرات بود که صالح‌آبادی به آن اشاره کرد. مدیرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص طرح توسعه سواحل مکران، گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران طرح توسعه بندر مکران از 2.5 میلیون تن به 8 میلیون تن به مرحله اجرا رسیده است و طی قرارداد 334 میلیون دلاری این طرح پیش می‌رود که البته اولین ال‌سی گشایش شده برای این طرح 20 میلیون دلار بوده و امیدواریم این طرح ظرف سه سال به بهره‌برداری برسد.

صالح‌آبادی در پاسخ به سؤالی درباره محدودیت مبادلات مالی با کشورهای اروپایی اظهار داشت: بانک توسعه صادرات با بانک‌های آلمان،‌ اسپانیا، سوئیس، ایتالیا و بلژیک نقل و انتقال ارز به راحتی انجام می‌دهد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

* مورخ 20 شهریور 1395

**منبع: دنیای اقتصاد، مورخ 14 شهریور 1395

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.