با توجه به ورود فناوری به همه بخش‌های زندگی بشر از زمان کار و استراحت گرفته تا سفر و...و نیز ظهوراینترنت اشیا، حالا دیگر همه می‌دانند که تکنولوژی، صنعتی پولساز بوده و ثروتی عظیم پشت آن خوابیده است. همین موضوع سبب شده است تا کمپانی‌های فناوری در گوشه و کنار جهان ارزشی بالا داشته باشند و نام مالکان خود را در فهرست ثروتمندترین‌های جهان جای دهند؛ فهرستی که هرسال توسط مجله‌ها و سایت‌های مختلف تهیه می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران* ، امسال نیز بلومبرگ علاوه بر معرفی 100 فرد ثروتمند جهان، 10میلیاردر حوزه فناوری را معرفی و به موفقیت«جف بزوس» بنیانگذار فروشگاه آنلاین آمازون نیز اشاره کرده است.

1- بیل گیتس

همچون چند سال گذشته باز هم این بیل گیتس 60ساله است که با ثروتی معادل 90میلیارد دلار بیشترین ثروت را روی کره خاکی زمین در اختیار دارد و همچنین عنوان ثروتمندترین فرد جهان در حوزه فناوری را نیز یدک می‌کشد. بیل گیتس که از سنین پایین وارد بازار کار شده بود در سن 30سالگی با مایکروسافت، میلیاردر شد و بعد از ریاست چندساله بر این کمپانی، سرانجام در سال 2000 خود را کنار کشید ولی به هر حال همچنان در مقام مشاورمایکروسافت بزرگ‌ترین سازنده نرم افزار در جهان حضور دارد و در کارهای بشردوستانه هم فعالیت می‌کند. بیل گیتس اکنون 4درصد سهام مایکروسافت را در اختیار دارد که معادل یک پنجم کل ثروتش می‌شود. ثروتمندترین فرد روی کره زمین، دانشگاه استنفورد  را در سال 1975، برای کمک به دوستش«پال آلن» به منظور طراحی و تولید یک سیستم عامل برای کامپیوترهای جدید ترک کرد.هردو با هم به تأسیس مایکروسافت پرداختند و سرانجام در سال 1985، سیستم عامل ویندوز راهی بازار شد و یک سال بعد هم «گیتس» میلیاردر شد.البته «پال آلن» 62ساله که سال گذشته هشتمین میلیاردر حوزه فناوری بود، امسال از جمع 10میلیاردر برتر بیرون رفته است.

2- جف بزوس

یکی از شگفتی‌های فهرست بلومبرگ در سال‌جاری، «جف بزوس» 52ساله بنیانگذار آمازون است. وی درحالی که سال گذشته ششمین میلیاردر حوزه فناوری معرفی شد امسال با افزایش5.4 میلیارد دلار به ثروتش، خود را 4رتبه بالا کشیده و حالا دومین فرد ثروتمند در حوزه فناوری به شمار می‌رود.«بزوس» ثروت65.1میلیارد دلاری‌اش را نه تنها از فروشگاه آنلاین آمازون به دست آورده بلکه وی مالک روزنامه واشنگتن پست و نیز کمپانی  Blue Origin است که در زمینه راکت‌های فضایی فعالیت دارد البته بخش عمده ثروت وی به آمازون گره خورده است و از شاخه‌های مختلفی همچون سرویس ابری و نیز گجت‌هایی شبیه «کیندل» و «اکو» درآمدزایی می‌شود.امسال همچنین «بزوس» پس از «آمانسیو اورتگا» مالک عمده برند زارا(با ثروت 73میلیارد دلار)، سومین میلیاردر جهان شناخته شد.

3- مارک زاکربرگ

بلومبرگ همچون سال گذشته، سومین ثروتمند حوزه فناوری را نیز مارک زاکربرگ 31ساله و مالک فیس بوک به عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان می‌داند.وی یکی از 5بنیانگذار فیس بوک است که سال 2004 با یکدیگر در خوابگاه دانشگاه هاروارد کار را آغاز کردند و 4سال بعد در سن 23سالگی مجله فوربز/ فوربس «زاکربرگ» را جوان‌ترین بیلیونر خودساخته جهان نامید.«زاکربرگ» با ثروتی معادل46.7 میلیارد دلار پس از «جف بزوس» قرار دارد و البته هشتمین ثروتمند جهان و همچنین ثروتمندترین فرد زیر 35سال دنیا محسوب می‌شود.

4- لری الیسون

امسال «لری الیسون»71ساله به عنوان چهارمین ثروتمند حوزه فناوری و نهمین میلیاردر جهان معرفی شد. وی که پس از 2سال، دانشگاه ایلیون و پس از یک ترم دانشگاه شیکاگو را رها کرد تا کمپانی خود را تأسیس کند، یکی از سه بنیانگذار اوراکل بزرگ‌ترین کمپانی دیتابیس نرم افزار است که در حوزه تجاری و دولتی فعالیتی قابل توجه دارد و ثروت وی حدود46.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.البته این میلیاردر سال گذشته وضعیت بهتری داشت و دومین میلیاردر حوزه فناوری محسوب می‌شد.

5- لری پیج

لری پیج 42ساله که سال گذشته از نظر ثروت در رده چهارم فهرست بلومبرگ قرار داشت، امسال پنجمین میلیاردر فعال در حوزه فناوری شناخته شده است. وی که به همراه «سرگیی برین» بنیانگذار گوگل بوده است نقشی اساسی در طراحی الگوریتم موتور جست و جوی گوگل داشته و همین تلاش، وی را در 30سالگی میلیاردر کرده و ثروت کنونی «لری پیج» توسط سایت بلومبرگ حدود 8/37میلیارد دلار تخمین زده شده است. در گوگل که عنوان پنجمین شرکت مبتکر سال 2015 را یدک می کشد، روزانه 5میلیارد جست و جوی آنلاین در 30تریلیون صفحه وب انجام می‌شود و سیستم عامل اندروید که ساخته گوگل است و در گوشی‌های هوشمند بسیار محبوب است نیز در درآمدزایی «پیج» نقش داشته است. درآمد سالانه گوگل 40میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و «لری پیج» 7درصد سهام این غول دنیای فناوری را دارد. وی در سال 2001 از کمپانی گوگل خارج شد و «اریک اشمیت» جای وی را گرفت ولی از آوریل 2011 دوباره به گوگل بازگشته و مسئولیت شرکت پدر گوگل(آلفابت) را نیز عهده دار شده است.

6- سرگیی برین

گوگل این غول دنیای فناوری، «سرگیی برین» 42 ساله، یکی دیگر از بنیانگذارانش را نیز با ثروتی معادل36.2 میلیارد دلار به ششمین میلیاردر حوزه فناوری تبدیل کرده است.«برین» که از سال 1998 با «لری پیج» برای تأسیس کمپانی گوگل همکاری داشت، سرانجام در سال 2004 این موتور جست و جو را عمومی کرد و امروزه بسیاری از محصولات گوگل بر پایه و اساس موتوری که این دو در دهه 90 طراحی کردند ساخته می‌شود. «برین» که 8درصد سهام گوگل را به خود اختصاص داده است در ایده‌های تازه آلفابت و طرح‌هایی همچون گوگل بالنی برای تأمین اینترنت در جوامع روستایی و دورافتاده از طریق بالن‌هایی که در ارتفاعات بسیار بالا پرواز می‌کنند نقشی ویژه ایفا می‌کند.«لری پیج» و «سرگیی برین» همچنین امسال به عنوان یازدهمین و دوازدهمین میلیاردر جهان معرفی شد.

7- جک ما

بلومبرگ در رده‌بندی خود، «جک ما»51ساله بنیانگذار علی بابا، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین چین را نیز با ثروتی معادل26.3 میلیارد دلار هفتمین میلیاردر حوزه فناوری و هفدهمین ثروتمند جهان معرفی کرده است. موفقیت «جک ما» تا جایی بوده که بسیاری، وی را «جف بزوس» چین می‌دانند.علی بابا برای چین معادل آمازون در غرب محسوب می‌شود و از سال 2014 به صورت رسمی در اختیار مردم قرار گرفته است.

8- استیو بالمر

هشتـــمیــن رده فــــهرســــت ثروتمندترین‌های حوزه فناوری بلومبرگ نیز به «استیو بالمر» 59ساله با ثروتی معادل26میلیارد دلار رسید. وی که بیست و نهمین ثروتمند جهان نیز محسوب می‌شود در سال 1980 دانشکده اقتصاد دانشگاه استنفورد را ترک کرد تا به مایکروسافت بپیوندد که مالکیت آن در اختیار «بیل گیتس» قرار داشت. «استیو بالمر»، سی امین کارمند مایکروسافت و نخستین مدیر تجاری این کمپانی بود و حقوق 50هزار دلار دریافت می‌کرد و سرانجام هم بزرگترین سهامدار این شرکت شد و مدیرعامل مایکروسافت شد. «بالمر» سال گذشته هفتمین میلیاردر حوزه فناوری بوده است.

9- مایکل دل

مایکل دل 51ساله با ثروتی معادل 18.9میلیارد دلار توسط سایت بلومبرگ به عنوان نهمین میلیاردر حوزه فناوری معرفی شدوی دانشجوی دانشگاه تگزاس بود که کمپانی PC Ltd چشمش را گرفت و برای اینکه بتواند به طور تمام وقت رایانه بسازد دانشگاه را رها کرد تا یکی از برترین برندهای رایانه جهان را بسازد.؛کمپانی که چندسال بعد با نام Dell رونمایی شد و موفقیت‌های بسیاری برای وی به ارمغان آورد. ارزش کمپانی وی در سن 23سالگی به 30میلیون دلار رسید که البته 18میلیون دلار آن متعلق به این فرد خلاق و خوش فکر بود.

10- پونی ما

عنوان دهمین میلیاردر حوزه فناوری هم به یک ثروتمند چینی با نام «پونی ما» با ثروتی معادل 18.2میلیارد دلار تعلق گرفته است هرچند وی سال گذشته نهمین ثروتمند این حوزه شناخته می‌شد. این میلیاردر 44ساله که هیچ ارتباط خویشاوندی با «جک ما» خالق علی بابا ندارد، کارش را با کمک دوستان دانشگاهی‌اش در کمپانی Tencentآغاز کرد.نخستین محصول این کمپانی، سرویس پیام‌رسانی با نام QQدر چین بود که در این کشور بسیار مورد توجه قرار گرفت و از همه استانداردهای لازم برخوردار بود.این کمپانی تاکنون در بخش‌های متنوع تجاری سرمایه‌گذاری کرده است که از آن جمله می‌توان به نشر موسیقی و بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی اشاره کرد که بهترین نمونه آن هم استودیو بازی Riot Games است.

* مورخ 5 مرداد ماه 1395

به نظر شما، آیا صاحبان کسب و کارهای آنلاین ایرانی مثل  دیجی کالا که به عنوان آمازون ایرانی شناخته می شود، نیز می توانند در لیست 10 میلیاردر حوزه فن آوری کشورمان قرار بگیرند؟ 

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.