ژاپنی ها به صنعت پتروشیمی ایران باز می گردند.

 

همانطور که می دانید ژاپنی ها از سال گذشته با حضور30 شرکت بزرگ و معتبر اقتصادی، صنعتی خود بدنبال یافتن شرکای ایرانی در صنایع پتروشیمی و خودرو بودند. اکنون به نظر می رسد که مقامات پتروشیمی کشورمان به آنها چراغ سبز را نشان داده و مقدمات کار درحال انجام است. به گزارش دنیای اقتصاد وبه نقل از شانا* معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ضمن اظهار امیدواری به بازگشت شرکت میتسویی ژاپن به پتروشیمی ایران گفت: این شرکت می‌تواند حضور فعالی در بخش پتروشیمی ایران داشته باشد. امیرحسین زمانی‌نیا در دیدار با آتسوشی کومه، مدیر اجرایی ارشد بخش خاورمیانه، اروپا و آفریقای شرکت میتسویی ژاپن بر ضرورت همکاری با شرکت‌های ژاپنی در بخش‌های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در پسابرجام تاکید کرد و افزود: با توجه به سابقه درخشان این شرکت در بخش پتروشیمی، این شرکت می‌تواند در پروژه‌های صنعت پتروشیمی ایران حضور فعالی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی ایران ظرف ١٠ سال آینده به ٨٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، تصریح کرد: امیدواریم این شرکت با توجه به نیاز این بخش به سرمایه‌گذاری در این صنعت حضور یابد. میتسویی، شرکت خوشه‌ای ژاپنی است که شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی آن، در حوزه‌های مختلف صنعتی، شامل استخراج معادن و فلزات، صنایع نفت و گاز و صنایع پتروشیمی، خدمات مالی، بانکداری و بیمه، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنعت نساجی و کشاورزی، صنایع خودرو و صنایع سنگین، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، خدمات لجستیکی و ترابری، فعالیت می‌کنند. شرکت میتسویی در سال 1876 از سوی میتسویی تاکاتوشی تاسیس شد و هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های خوشه‌ای ژاپن است و از قدیمی‌ترین شرکت‌های جهان به‌شمار می‌آید.

تعداد زیادی از بزرگترین شرکت‌های امروز ژاپن که در سطح بین‌المللی نیز مطرح هستند، در گذشته از شرکت‌های زیرمجموعه گروه میتسویی به شمار می‌رفتند که پس از جدایی از این شرکت، مستقل شدند. شرکت‌های تویوتا، توشیبا، میتسوبیشی، میزوهو بانک، توکیو برودکاستینگ سیستم، گروه مالی سومیتومو میتسویی، گروه مالی میتسوبیشی یواف‌جی و فروشگاه ایستان از جمله این شرکت‌ها هستند. شرکت‌های میتسویی در کنار میتسوبیشی ژاپن دارای برترین فناوری‌های روز جهان در صنعت پتروشیمی هستند که پس از لغو تحریم‌ها آمادگی خود را برای بازگشت به صنعت پتروشیمی و سرمایه‌گذاری در این صنعت اعلام کردند، این شرکت‌ها پیش‌تر نیز در این صنعت حضور داشتند و سرمایه‌گذاری کرده بودند.

* مورخ 18 خرداد 1395

لازم بذکر است شرکتهای ژاپنی گفتگوهای فراگیری را در زمینه گسترش سرمایه گذاریهای مشترک در روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته به انجام می رسانند که شرح کامل تر آن در بخش انگلیسی سایت خبررسانی می شود.

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.