طی چند هفته گذشته رتبه اعتباری ایران توسط موسسات اعتباری مورد بررسی قرار گرفت. همچنین‌ صندوق ‌های سرمایه گذاری خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران در حال مطالعه هستند و در ماه های آینده شاهد ورود سرمایه گذاران نهادی خارجی به ایران خواهیم بود.

به گزارش سنا*پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به این که طی چند هفته گذشته رتبه اعتباری ایران توسط موسسات اعتباری در حال بررسی برای تعیین و کاهش رتبه است، تصریح کرد:‌ صندوق ‌های سرمایه گذاری خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران در حال مطالعه هستند و رفت و آمدهای متعددی داشتند. وی در این باره افزود: بازار سرمایه‌ ایران بازاری دست نخورده است و نسبت قیمت سهام به درآمد شرکت ها (P/E) در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار جذاب است بنابراین در ماه های آینده شاهد ورود سرمایه گذاران نهادی خارجی به ایران خواهیم بود.

سلطانی خاطر نشان کرد: شرکت های مشاوره بین المللی برای بازگشایی و گشایش دفاترشان شروع به فعالیت کردند. حضور شرکت های بزرگ خارجی و اساساً سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم خارجی عموماً از بستر حضور موسسات مشاوره بین‌المللی انجام می شود تا بعد از بررسی حقوقی، مالی و مقرراتی چارچوب لازم را طراحی کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مشتریان خود قرار بدهند تا این سرمایه گذاران بتوانند فعالیت خود را در ایران از سر بگیرند.

در همین رابطه به گزارش سایت  اتاق تهران، در هفتمین نشست ستاد اقتصادی پساتحریم  این اتاق ، نمایندگانی از شرکت امبروزیتی (Ambrosetti) ایتالیا حضور داشتند که در زمینه مشاوره سرمایه‌گذاری از بنگاه‌های معتبر اروپاست. در ابتدای این نشست مهدی جهانگیری، رییس ستادی پساتحریم اتاق تهران، با بیان اینکه اتاق در نظر دارد به ساماندهی ورود سرمایه‌گذاران شناسنامه‌دار بپردازد گفت: به همین منظور راه‌اندازی مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری، برقراری ارتباط پایدار با اعضا و همفکری با دستگاه‌های دولتی را در دستور کار قرار داده‌ایم

خانم «ماریانا میرا ارکول» نماینده شرکت امبروزیتی (Ambrosetti) در تشریح جایگاه این شرکت و عملکرد آن توضیح داد: شرکت امبروزیتی در سال 1965 در ایتالیا تاسیس شده و چهار ماموریت را برای خود تعریف کرده است: ارائه خدمات مشاوره، آموزش مدیران، برگزاری همایش و ایجاد اتاق فکر. این شرکت در 5 نقطه ایتالیا متمرکز شده و در لندن، مادرید، آلمان و هلند نیز دارای شعبه استوی ادامه داد: شرکت امبروزیتی، در سال 2013 در ایتالیا رتبه نخست کسب‌وکار را از آن خود کرده و در سطح اروپا نیز رتبه چهار را کسب کرده است. این شرکت به موکلان خود کمک می‌کند که اصول اولیه کسب‌وکار را درک کنند، به مزایای رقابتی در سطح بین‌الملل دست یابند، در مرحله سوم ایده و افکار خود را به نتیجه برسانند و در مرحله چهارم نیز از طریق برگزاری همایش‌ها، سازمان‌ها بتوانند خود را معرفی و عرضه کنند. اوهمچنین افزود: در سال1999 نیز به همت امبروزیتی، کلوپی متشکل از رهبران و مدیران کمپانی‌های ایتالیایی و سایر ملیت‌ها ایجاد شد که افراد در این کلوپ گردهم می آیند و در مورد موضوعات مختلف اقتصادی و اجتماعی به تبادل نظر می‌پردازند. وی سپس گفت: امبروزیتی نیز اکنون در پی آن است که با ایجاد راه‌های جدید، مناسبات ایران و ایتالیا را گسترش دهد.

پس از آنکه نماینده شرکت امبروزیتی، توضیحات خود را ارائه کرد، مهدی جهانگیری با مثبت ارزیابی کردن این نوع همکاری گفت: باید به این نکته توجه جدی صورت گیرد که برنامه‌ها و اقدامات، خروجی محور باشدبر این اساس مقرر شد، نحوه همکاری با این شرکت با حضور روسای کمیته‌های تخصصی این ستاد مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه آن به هیات رییسه اعلام شود.

منبع: اقتصاد نیوزو سایت اتاق بازرگانی 

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.