برای ششمین دوره متوالی، فولادسازان بزرگ دنیا این بار در سطوحی بالاتر به ایران خواهند آمد تا سیاست‌های این صنعت را در دوره پسابرجام مورد بررسی قرار دهند و بزرگترین گردهمایی فولادی خاورمیانه را رقم بزنند.

در اغلب کشورهای صنعتی جهان مسیر صنعتی شدن از مسیر فولاد عبور کرده است و در سه دهه گذشته نیز یکی از محورهای استراتژیک توسعه صنعتی کشور توسعه صنعت فولاد بوده است، به همین دلیل صنعت فولاد در راس برنامه‌های توسعه‌ و اهداف کلان اقتصادی کشور قرار داشته است. اما در چند سال گذشته مشکلات عدیده صنعت فولاد باعث کاهش رشد تولید در این صنعت شده و آهنگ پیشرفت را کند کرده است که از جمله این مسائل می‌توان به کاهش قیمت‌های جهانی فولاد و سنگ‌آهن، کاهش تقاضای جهانی و در پی آن به‌وجود آمدن دره مرگ در فولاد، رکود اقتصادی در کشور و نیاز به سرمایه‌گذاری بالا در این صنعت اشاره کرد. حال با توجه به فرصت به‌وجود آمده در فضای پساتحریم و میزان بالای آمد و رفت سیاستمداران و فعالان اقتصادی از کشورهای مختلف به ایران، این فرصت فراهم شده تا در این فضای مثبت از تجربه جهانی برای حل مشکلات صنعت فولاد کشور استفاده شود.  به همین منظور،  ششمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که قرار است در 27 و 28 بهمن ماه سال جاری در محل مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شود، از چهار گروه اصلی تحلیلگران و فعالان بازار فولاد، سرمایه‌گذاران، تامین‌کنندگان و صاحبان تکنولوژی و تولیدکنندگان برتر دنیا برای حضور در این همایش دعوت کرده است تا در تعامل این چهار گروه با تصمیم‌گیران، صاحب‌نظران و فعالان بخش‌های مختلف صنعت فولاد و معدن ایران، بستری مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رفع تنگناهای این صنعت ایجاد شود.

در بخش تحلیلگران بازار فولاد می‌توان به پیتر مارکوس مدیرعامل و موسس شرکت بزرگ World Steel Dynamics از آمریکا اشاره کرد. مارکوس کار خود را به‌عنوان تحلیلگر در سال 1961 در بورس وال‌استریت آمریکا آغاز کرد و اکنون به‌عنوان اقتصاددان صنعت فولاد و بزرگ‌ترین تحلیلگر بازار در جهان شناخته می‌شود. وی برای اولین بار است که در همایشی در خاورمیانه شرکت کرده است. از دیگر تحلیلگران این همایش می‌توان به دایانا کینچ (Diana Kinch) سردبیر ارشد نشریه معتبر جهانی PLATTS اشاره کرد. این نشریه یک نشریه جهانی و چندملیتی است که دفتر مرکزی آن در انگلیس، بخش سنگ‌آهن آن در استرالیا و بخش نفت، گاز و پتروشیمی آن در ایالت‌های مختلف آمریکا است. این خبرگزاری معتبر جهانی منبع اصلی تعیین قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن است.

در بخش سرمایه‌گذاران نیز می‌توان به حضور هیات چینی اشاره کرد. هیات بلند پایه‌ای که در راس آن Yang Zunqing قائم مقام انجمن آهن و فولاد چین (CISA) قرار دارد. پس از منحل شدن وزارت ذوب و فولاد چین در سال 2000 میلادی تولید فولاد در چین تحت نظر این انجمن انجام می‌شود. در حال حاضر چین با تولید 854 میلیون تن فولاد در سال 2015 بیش از 50 درصد فولاد جهان را در اختیار دارد، این در حالی است که ظرفیت تولید فولاد خام در چین به مرز 1100 میلیون تن نزدیک شده است و معنی آن این است که چینی‌ها دیگر به فکر توسعه فولاد در داخل کشور نیستند و به دنبال توسعه و سرمایه‌گذاری در خارج از مرزهای خود هستند. اما از شرکت‌هایی که به هر دو گروه سرمایه‌گذاری و صاحب تکنولوژی تعلق دارد، می‌توان به دانیلی ایتالیا و SMS Group آلمان اشاره کرد. این دو شرکت که بیمه سرمایه‌گذاری ساچه را در کنار خود دارند، به دنبال توسعه سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژي خود به ایران هستند که Gianpietro Benedetti مدیرعامل شرکت دانیلی و Burkhard Dahmen مدیر عامل SMS Group در همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران سخنرانی خواهند کرد.

از طرف دیگر شرکت POSCO که چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان با تولید بیش از 42 میلیون تن فولاد در سال است، با هیاتی 12 نفری متشکل از مدیران ارشد و مدیرعامل شرکت POSCO E&C، Tae-Hyun Hwang به منظور سرمایه‌گذاری و تولید فولاد در ایران در این همایش حضور خواهند داشت. این شرکت از بزرگ‌ترین صاحبان تکنولوژی در بخش کوره بلند در جهان است. از دیگر صاحبان تکنولوژی و تامین‌کنندگان بزرگ حاضر در این همایش می‌توان به Elias Gonzales GIL، مدیرعامل شرکت سارایه اسپانیا و Roland Kristl مدیرعامل شرکت INTECO اتریش یا مدیران توسعه بازار شرکت‌هایی چون ABB، PriMetal و... اشاره کرد. همچنین علاوه بر POSCO تولیدکنندگان بزرگی از کشورهای روسیه، چین و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ترکیه نیز در این همایش حضور دارند که همگی آنها علاوه بر حضور و سخنرانی در همایش، در روز دوم همایش با حضور در نشست‌های تجاری دوجانبه (B2B Meeting) میزبان فعالان صنعت فولاد ایران خواهند بود.

منبع: دنیای اقتصاد- مورخ 24 بهمن 1394

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.