موسسه اکونومیست  پیش بینی هایی از اقتصاد جهان در سال 2016 میلادی نمود. نکته قابل توجه آنکه اکونومیست پیش بینی نموده که سرمایه‌گذاران خارجی  در حوزه های مختلفی  از صنعت خودرو گرفته تا گردشگری دوباره به کشورمان روی می آورند.

قبلا یک پیش بینی از اقتصاد ایران در سال 2016 را ارائه دادیمآنچه در ذیل می خوانید گزارش صدای اقتصاد* از 10 نکته مهم انتخاب شده درباره اقتصاد جهان در سال 2016 میلادی از اکونومیست می باشد:

1.افزایش نرخ بهره باعث تقویت بانک‌هایی می‌شود که بر محور آمریکا اداره می‌شوند. دلار قوی خواهد شد و به ارزش1/10 دلار در ازای هر یورو خواهد رسید و آمریکا صادرات چندانی نخواهد داشت.

 

2.پانامای بیچاره! در ماه‌آوریل یک کانال بزرگ‌تر و بهتر خواهد داشت اما تجارت جهانی تنها 3درصد رشد خواهد کرد؛ این در حالی است که تا پیش از بحران بزرگ اقتصادی رشد آن 8 تا 9درصد بود.

 

3.المپیک تابستانی در برزیل جشنی از تبلیغات و هزینه‌های تبلیغاتی به­راه می‌اندازد و بزرگ‌ترین بازار تبلیغاتی آمریکای لاتین 11درصد دیگر رشد می‌کند.

 

4. صنعت دارو به­ دلیل افزایش امید به زندگی سود کلانی به­دست می‌آورد. حتی در آفریقا که همیشه ترس و نگرانی بابت ایدز وجود دارد، امید به زندگی به 57/2 سال می‌رسد و در سطح جهان میزان آن به 72/7 سال افزایش می‌یابد.

 

5.آلمان صنعت خود را بیش از پیش جلو خواهد برد. ربات‌ها و ماشین‌های الکترونیکی میزان تولید این کشور را 30درصد افزایش خواهند داد.

 

6.ایران از تحریم‌های بین‌المللی رها می‌شود و نیم‌میلیون بشکه نفت دیگر به تولید خود اضافه خواهد کرد. سرمایه‌گذاران نیز از صنعت خودرو گرفته تا گردشگری دوباره به این کشور روی می‌آورند.

 

7. هند جای چین را نخواهد گرفت، حداقل تا زمانی‌که خرده‌فروشی آن یک‌سوم چین باشد. در عین‌حال تقاضای این کشور برای زغال‌سنگ، که سوخت بسیار کثیفی است، افزایش خواهد یافت اما تقاضای چین کمتر می‌شود.

 

8.کسب­ وکار روسیه از تجدید تحریم‌ها و نفت زیر 60 دلار زیان خواهد دید. خرده‌فروشی نیز دوباره در این کشور 1درصد سقوط می‌کند.

 

9.در چین، حجم بدهی‌ها بیشتر می‌شود. حجم اعتبارات بانکی به 11درصد می‌رسد.

 

10.کاهش تقاضای کالاهای چینی به استرالیا آسیب می‌زند. در حالی‌که این کشور تأسیسات ال‌ان‌جی خود را راه‌اندازی می‌کند، قیمت گاز بیش از 40درصد کاهش می‌یابد.


* مورخ 14 بهمن 1394

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.