برای هجدهمین سال متوالی، اسامی یک‌صد شرکت برتر ایران ، اعلام و از مدیران تعدادی از شرکت‌های برگزیده تقدیر شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در هجدهمین همایش رتبه بندی صد شرکت برتر ایران (IMI-100 ) که با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور برگزار شد با تاکید بر اینکه بنگاههای اقتصادی جامعه لوکوموتیو اقتصاد جامعه هستند و زنجیر  از فعالیتها را به دنبال دارند تصریح کرد: در این بین نقش بنگاههای کوچک و متوسط بسیار پر رنگ است  آقای محمد علی محمدی با اشاره به اینکه 100 شرکت برتر انتخابی از میان 500 شرکت برتر کشور انتخاب شده اند افزود:ملاک ما برای نتخاب شرکت‌های برتر براساس  28 شاخص بوده که شاخص  فروش  مبنای اصلی و مهم آن را تشکیل می دهد. وی، شفاف‌سازی فضای کسب و کار و اقتصاد کشور، میزان تأثیر سهم بنگاه‌های تولیدی در اقتصاد ملی، آرایش بنگاه‌های تولیدی در نظام اقتصادی، ایجاد فضای رقابتی بین بنگاه‌های تولیدی و توسعه رقابت بین بنگاه‌های بزرگ برای اثبات شایستگی آنان را از جمله اهداف  این همایش ذکر کرد که طی سالهای متوالی دنبال می شود.

 

به گفته محمدی ، این تعداد شرکت براساس بیشترین میزان فروش( در سال مالی 1393) ارزشیابی شده اند  که  باید از فروش 20 میلیارد تومان به بالا برخوردار باشند وی یادآور شد: حدود85 درصد فروش برای 100 شرکت اول بوده و 15 درصد مابقی نیز به 400 شرکت مابقی اختصاص دارند ضمن اینکه سهم این گروهها به سهم اشتغال آنها نیز نزدیک است به طوری که 71.3 درصد اشتغال را به خود اختصاص داده اند و همچنین این شرکتها 84.4 درصد موضوع صادرات را از آن خود کرده‌اند. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه ، رتبه بندی ذینفعان بنگاههای اقتصادی را حائز اهمیت خواند و گفت: علاوه بر اینکه امکان مقایسه شرکتهای مختلف را فراهم می آورد ،‌کمک به توسعه برندهای ملی و بین المللی و هدف گذاری برای رسیدن به رشد پایدار براساس رتبه بندی را میسر می کند. آمارها و جداول تهیه شده این سازمان می‌تواند برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور دستیابی به اطلاعات صنعتی و شناسایی اولویت‌ها سودمند بوده و همچنین پژوهشگران اقتصادی و اجتماعی، مدرسان و اساتید دانشگاه‌ها و در یک جمله برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور می توانند از این اطلاعات بهره مند شوند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال 91 نرخ رشد فروش اسمی 500 شرکت 32 درصد رشد فروش  داشته است افزود: اگر نرخ تورم را 30.5 در صد در نظر بگیریم نرخ رشد واقعی 1.6 درصد می باشد که این رقم  در سال 92  به 12.8 درصد و  سال 93 به 3.5 درصد رسیده است. به گفته محمدی ؛‌ کل صادرات غیرنفتی در سال 93 بالغ بر 50 میلیارد دلار بوده که صادرات 500 شرکت در این سال بالغ بر 30 میلیارد دلار بوده است.

 

همچنین دراین همایش  آقای مجید درویش، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر نیز از میان 29 گروه صنعتی به پنج گروه اول اشاره کرد و گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، وسایل نقلیه و قطعات خودرو و فلزات اساسی تقسیم  می‌شود که سهم آنها از فروش به ترتیب برای بانک‌ها و موسسات اعتباری 26 درصد، گروه‌فرآورده‌های نفتی 16 درصد، پتروشیمی 12 درصد، فلزات اساسی 5 درصد، وسایل نقلیه و قطعات خودرو 5 درصد است. او اضافه کرد: 500 شرکت برتر انتخاب شده از حیث شاخص صادرات و ارزآوری سه گروه اول شامل: پتروشیمی 48 درصد، گروه فرآورده‌های نفتی 12 درصد و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی 10 درصد سهم را اذعان خود کرده‌اند.
 

برای دیدن لیست 100 شرکت برتر، روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://imi100.imi.ir/SitePages/RankingFirst100.aspx

منبع: شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران- مورخ 6 بهمن 1394

توضیح: منبع خبر عکس سال گذشته را استفاده نموده است!

به روز رسانی 1: مورخ 13 بهمن 1394

عصرایران نکات بیشتری را دراین مورد با عنوان  درآمد 20 غول صنعتی ایران به نقل از ایسنا منتشر کرد. 

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.