قبلا در رابطه با فرهنگ کسب وکارهایی از اروپا، آفریقا و آسیا گفتیم. در اینجا به کشور مالزی می پردازیم. مالزی در حال رقابت سخت با دیگر کشورهای منطقه برای ایجاد یک محیط مناسب برای کسب‌وکار است. به این منظور، دولت این کشور قوانین مالکیت خارجی را در بخش تولید آزاد کرده است و همچنین مشوقهایی را برای جذب سرمایه‌داران در مناطق دارای اولویت سرمایه گذاری اجرا کرده است. چشم‌انداز مالزی در سال 2020 دستیابی به موقعیت یک کشور توسعه‌یافته از طریق اجرای برنامه های پنج ساله است. مالایی‌ها عموما مشتاق کسب‌وکار جدید هستند. بیایید  فرهنگ کسب‌وکار این کشور را بشناسیم.

حالات چهره

یک عنصر اساسی در فرهنگ مالزی، مانند بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی، مفهوم چهره است. در جامعه مالزیایی «از دست دادن حالات ظاهری چهره» که به معنای از دست دادن کنترل احساسات یا نشان دادن احساس شرمندگی در انظار عموم است، یک رفتار منفی تلقی می‌شود. مالزیایی‌ها از روش‌هایی به‌منظور «حفظ ظاهر» استفاده خواهند کرد. به‌طور مثال، بلند خندیدن اغلب برای پوشاندن احساسات واقعی استفاده می‌شود و می‌تواند احساساتی مانند عصبانیت، خجالت یا عدم رضایت را آشکار کند. حفظ ظاهر به‌خصوص در زمینه کسب‌وکار بسیار مهم است؛ هنگامی که همتای مالزیایی شما کنترل حالات ظاهری خود را از دست می‌دهد، ممکن است بر نتیجه معاملات آینده تجاری شما تاثیر بگذارد.

فرهنگ کاری

در فرهنگ‌ مالزیی ها ، روش برقراری ارتباط، اغلب غیرمستقیم‌ است. یعنی کلمات اهمیت کمتری دارند و توجه بیشتری باید معطوف فرم‌های دیگر ارتباطات مانند تن صدا، زبان بدن، تماس چشمی و حالات چهره باشد. در مالزی به‌دلیل اینکه کسب‌وکار شخصی و بر مبنای اعتماد است، توسعه روابط (به‌جای مبادله حقایق و اطلاعات) هدف اصلی ارتباطات است. از پاسخ‌های مستقیم، به‌خصوص موارد منفی، به‌منظور حفظ هماهنگی اجتناب می‌شود؛ این دو جنبه‌هایی مهم از فرهنگ مالزیایی هستند. شیوه لباس پوشیدن در مالزی از سنتی تا مدرن را شامل می‌شود. برای اجتناب از توهین، در بیشتر جلسات کسب‌وکار، پیراهن آستین بلند و کراوات برای مردان توصیه می‌شود. زنان می‌توانند شلوار یا دامن بپوشند. اغلب پوشیدن یک کت و لباس رسمی در میهمانی‌ها یا دیگر رویدادها ضروری است.

شکل‌های خطاب کردن

به بیشتر افراد مهم در کسب‌وکار، عناوینی مانند Tan Sri، Dato’ یا Datuk داده می‌شود. برای خطاب کردن آنها باید از این القاب استفاده کنید. چه از نام کوچک استفاده کنید چه نام‌خانوادگی بسته به نژاد فرد متفاوت خواهد بود. برای اطمینان، سعی کنید تا با عنوان (مثلا Tan Sri یا Dato’ ) فرد را خطاب کنید.

احترام و دست دادن

هنگامی که با همتای مالزیایی خود برای اولین بار ملاقات می‌کنید، محکم دست دادن، شکل استاندارد سلام و احترام است.

کارت ویزیت

به‌خاطر بسپارید که تعداد زیادی کارت ویزیت با خود به همراه داشته باشید. استفاده و تبادل کارت ویزیت در معرفی کسب‌وکارها در مالزی یک روش استاندارد است. کارت‌های ویزیت باید با دو دست به طرف مقابل تقدیم شود و بر عکس.

هدیه دادن

هدیه دادن چندان در این کشور معمول نیست؛ چرا که ممکن است به عنوان رشوه به نظر آید. گرچه اگر در مراسمی هدیه‌ای تقدیم شود، مرسوم است که این هدیه را با دو دست بپذیرید. اطمینان یابید که با هدیه‌ای هم‌ارزش با هدیه خودتان آن را جبران کنید تا وجهه خود را از دست ندهید.

شیوه ارتباطات

مالزیایی‌ها اغلب به شیوه شرقی یا گردشی ارتباط برقرار می‌کنند. اغلب این طور به نظر می‌آید که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا مالایی‌ها سر اصل مطلب بروند. آنها از مقابله اجتناب می‌کنند. در این کشور بله همیشه معنای بله را نمی‌دهد.

نکات بیشتری در رابطه با  آداب معاشرت مالایی‌ها را می توانید اینجا مطالعه نمایید.

منبع: دنیای اقتصاد با تلخیص و اندکی تغییرات – مورخ 3 بهمن 1394

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.