لغو تحریم های ایران در هفته های آینده زمینه ساز سرمایه گذاری خارجی به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار برای بازسازی صنایع نفت وگازکشورمان خواهد شد.

همان طور که قبلا گفتیم رقابت شرکتهای خارجی بر سر صنعت نفت ایران بالاست. خبرآنلاین به نقل از تسنیم* نوشت: توافق منعقده برای لغو تحریم های ایران که قرار است در هفته های آینده اجرایی شود، دست این کشور را برای پیدا کردن ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی برای بازسازی صنایع نفت و گازش باز خواهد کرد. به گفته تحلیلگران موسسه های تحقیقاتی آی اچ اس، انرژی اسپکتس و امیریتس ان بی دی، تنش دیپلماتیک عربستان با ایران چالشی، که ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی پس از لغو تحریم ها با آن روبروست را شدیدتر خواهد کرد. قطع روابط دیپلماتیک دو کشور دقیقا در زمانی اتفاق می افتد که ایران خود را برای لغو تحریم ها آماده می کند. به گفته ریچارد مالینسونوف، از موسسه انرژی اسپکتس، بی ثباتی منطقه ای ناشی از بحران دیپلماتیک به وجود آمده، این تلاش ها را تهدید خواهد کرد و منجر به کشمکش طولانی قدرت خواهد شد. در نتیجه ارزیابی ریسک سرمایه گذاری در بازار ایران برای شرکت های خارجی دشوار خواهد شد. ویکتور شام، رئیس بخش تحقیقات بازار نفت موسسه آی اچ اس نیز پیش بینی نمود که این بحران، سرمایه گذاری را احتمالا ماه ها یا حتی سال ها کند خواهد کرد و اضافه شدن تولید جدید را نیز کند خواهد نمود.

ایران قصد دارد بلافاصله بعد از لغو تحریم ها صادرات نفت خود را افزایش دهد و سرمایه و تکنولوژی خارجی را برای احیای تولید انرژی خود که از نبود سرمایه گذاری رنج می برد، جذب نماید. این کشور تا قبل از تشدید تحریم ها در سال 2012، دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک بود، اما اکنون بر اساس آمارهای بلومبرگ به مقام پنجم تنزل یافته است. بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تحریم ها موجب شده تا میزان فروش نفت خام و میعانات ایران از 2.6 میلیون بشکه در روز در سال 2011 به 1.4 میلیون بشکه در سال 2014 برسد. میشائیل ویتنر، تحلیلگر سوشیت جنراله گفت، حتی با وجود اینکه تنش ها بین ایران و عربستان یک «یک سطح تهدید کننده تر» رسیده، اما هرگونه افزایش قیمت نفت در ارتباط با این قضیه محدود بوده، زیرا احتمال بروز جنگ و بسته شدن تنگه هرمز پایین است. وزارت نفت ایران روز چهارشنبه در گزارشی که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد به نقل از مهدی عسلی، نماینده ایران در اوپک نوشت، اختلاف ایران با عربستان تنها تاثیری کوتاه مدت بر بازار نفت خواهد داشت و تهران را از افزایش صادرات خود باز نخواهد داشت. سید محسن قمصری، رئیس امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز گفت این شرکت در حال مذاکره با مشتریان قبلی خود در مورد از سر گیری یا افزایش خرید نفت پس از لغو تحریم هاست.

مورخ 19 دی ماه 1394

به روز رسانی1: مورخ 28 دی ماه 1394

 به گزارش گاردین، صنعت نفت 15% تولید ناخالص داخلی و 30% درآمد سالانه دولت ایران را تشکیل می دهد. ولی به گفته آقای رامین ربیعی، مدیر عامل یک شرکت سرمایه گذاری، آثار رفع تحریمها بیش از آنچه که بر انرژی اثرگذار باشد بر کل اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود. وی می افزاید ایران بازار آینده است و مطمئنم که بهترین بازار از حیث عملکرد و سرمایه گذاری در دهه آینده می باشد. بنا به گزارش گاردین سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا در این امر پیشقدم و مصمم هستند میزان روابط تجاری خود با تهران را از رقم 7/6 میلیادر یوروبه پیش از تحریمها و رقم 28 میلیارد یورو برسانند. اصل این مقاله را اینجا بخوانید.

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.