طرح مالیات برعایدی سرمایه را برخی کارشناسان مبارزه با سفته بازی و برخی مالیات بر تورمی دانسته اند که دولت اصلی ترین مسبب آن بوده و به نوعی عذر بدتر از گناه محسوب میشود!

در حالی که دو سال پیش، مجلس شورای اسلامی کلیات طرح مالیات برعایدی سرمایه را به تصویب رسانده بود و سازمان امور مالیاتی کشور را  ملزم به اجرای آن نموده بود ولی اجرای آن بدلایل مختلف به تعویق افتاد. سرانجام، پس از افت و خیزهای فراوان،  اخیرا مهمترین بخش آن یعنی ماده ۱۲ طرح مالیات برعایدی سرمایه در مجلس، اصلاح شد. 

مهدی موحدی، رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور در این باره گفت:این ماده  چهار کالای مشمول مالیات بر عایدی سرمایه را مشخص می‌کند که شامل املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل، انواع خودرو سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری، انواع طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات؛ انواع ارز و  انواع رمز پول و رمز دارایی؛  شامل املاک با انواع کاربری‌ها و حق واگذاری محل که شامل سرقفلی و غیره می‌شود.این ماده تمامی اشخاص غیرتجاری که انتقال دهنده  کالاهای مذکور یا واگذار کننده حق این گونه اموال هستند در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌داند.

در ماده 12 اصلاحی این طرح آمده است: متن زیر به عنوان ماده(4) به ذیل فصل اول باب دوم قانون مالیات‌های مستقیم الحاق می‌شود.

ماده4- کلیه اشخاص غیرتجاری «انتقال دهنده عین» یا «واگذارکننده حق» در خصوص انتقال دارایی‌های زیر، در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری– صنعتی و ویژه اقتصادی، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند:

  1. املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل
  2. انواع خودرو سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری
  3. انواع طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات
  4. انواع ارز
  5. انواع رمز پول )رمزارز) و رمز دارایی

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در همین ارتباط و در واکنش به طرح موضوعاتی مبنی براین که با تصویب این طرح خیلی از مردم دیگر قادر به خرید طلا ، ارز  و مسکن نخواهند بود، گفت: هدف طرح مالیات بر سوادگری اساسا معطوف به فعالیت افرادی است که  دست به سوداگری و سفته بازی و دلالی کاذب می زنند.

وی بیان کرد: اخذ مالیات در قالب طرح فوق به بیش از 99 درصد مردم اصابت نمی کند. برخی با ایجاد فضای روانی در قبال این طرح می کوشند مانع از ایجاد یک جریان شفاف در اقتصاد کشور شوند. خانواده چهار نفری می تواند چهار خودرو و مسکن داشته باشند و مالیات سوداگری پرداخت نکند. این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما در قالب این طرح گفته ایم هر فردی و یا هر خانواده ای به تعداد اعضای خانواده خود می تواند خودرو داشته باشد، یعنی یک خانواده چهار نفری می تواند چهار خودرو داشته باشد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: همچنین یک خانواده چهار نفری می تواند به تعداد اعضای خانواده خود مسکن داشته باشد، یعنی یک خانواده 4 نفری می تواند 4 واحد مسکونی مجزا داشته باشد و این مسئله معافیت قطعی دارد و اصلا شامل طرح فوق نمی شود.

شرط معافیت مالیاتی دارندگان طلا و ارز چیست؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: همچنین در خصوص  موضوع خرید ارز در این طرح گفته ایم که تا مدت سه سال هیچ مبنایی نداشه باشد ضمن اینکه در ارتباط با ارز گفته ایم که اگر فردی سپرده ارزی داشته باشد معافیت دارد و حتی سود سپرده ارزی به وی داده شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین در زمینه اندوخته طلا ما تا میزان 150 گرم را به طور کل مستثنی و جدا کرده ایم بنابراین معافیت ها در این بخش تعریف شده است. به واقع موضوع این طرح به هیچ وجه به عام مردم اصابت نخواهد کرد. به واقع این سوداگران هستند که با ایجاد جنگ روانی در این بخش می کوشند دل مردم را خالی کنند.

حرف مخالفین طرح

برخی کارشناسان مالیات بر عایدی سرمایه را در اصل، مالیات بستن بر تورمی دانسته اند که دولت اصلی ترین مسبب آن بوده و به نوعی عذر بدتر از گناه محسوب می شود!

منابع بشرح متن

منبع عکس: اینترنت

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سپاس

ارسال نظرهای شما :

نظری ثبت نشده است.